Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zabezpieczanie drzew owocowych przed szkodnikami – jak to zrobić?

Drzewa
gardensground
Zabezpieczanie drzew owocowych przed szkodnikami – jak to zrobić?

Drzewa owocowe to wspaniała ozdoba i ciekawe rozwiązanie do każdego ogrodu. Zyskujesz nie tylko własne owoce, ale możesz również cieszyć się ich wyjątkowym, często ozdobnym wyglądem. Warto jednak odpowiednio zadbać o ich dobrostan. Plagą dla ogrodników są z pewnością różnego rodzaju szkodniki. Jak zatem z nimi walczyć?

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe w swoim ogrodzie?

Marzą Ci się smaczne owoce zerwane prosto ze swojego drzewa lub krzaczka? Pamiętaj o tym, że drzewka owocowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ich owoce są bowiem łakomym kąskiem nie tylko dla ludzi, ale również dla różnego rodzaju insektów. Co ciekawe, mogą one zaatakować rośliny przez cały rok, dlatego trzeba się mieć na baczności. Oczywiście najlepiej kierować się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem warto przygotować się na każdą ewentualność.

Zacznijmy jednak od początku. Najważniejsze jest, aby drzewa oraz krzewy miały zachowane odpowiednie warunki. Dla wersji owocowych ważna jest jakość gleby oraz oczywiście odpowiedni stopień nasłonecznienia. Tego rodzaju rośliny potrzebują większej ilości słońca, która wspomaga rozwój owoców. Jeśli masz taką możliwość, warto wcześniej zbadać jakość gleby, aby mieć pewność, że będzie ona doskonała dla drzew owocowych. Pamiętaj, że wszystkie składniki odżywcze staną się na późniejszym etapie częścią samych owoców. Dla tych roślin polecane są zatem nawozy organiczne, obornik lub kompost. Możesz także zwiększyć ich ochronę, stosując preparaty, które zapewniają właściwe pH.

Pamiętaj, że o drzewa trzeba dbać także podczas okresu wegetacyjnego, co sprawi, że znacząco ograniczysz pojawienie się chorób grzybowych, a także różnego rodzaju insektów. Zimą najlepiej wykonać bielenie pni, które dodatkowo zwiększy ich ochronę przed zgorzelą mrozową.

Ochrona dopasowana do gatunku drzewa

Każdy rodzaj drzewa owocowego ma inne wymagania co do sposobu pielęgnacji. W przypadku jabłoni i gruszy należy je szczególnie chronić przed atakiem parcha, który sprawia, że owoce stają się niesmaczne, a liście obumierają. Jednak największym zagrożeniem jest mączniak prawdziwy lub brunatna zgnilizna. Nie zapomnij również o mszycach, które wręcz uwielbiają tego typu drzewa owocowe. Możesz wówczas wykorzystać specjalne preparaty do drzew i krzewów. Wspaniale sprawdza się miedzian, a także tablice lepowe, które pozwalają skutecznie walczyć z owadami.

Do wiśni i czereśni lepiej nadawać się będą mocniejsze środki chemiczne, które mają przeciwdziałać rozmnażaniu się śluzownicy czy mszyc. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów Twoje drzewa będą pięknie rosły, a także staną się odporne na inwazję różnych chorób i owadów. Pamiętaj jednak, że mocne środki mogą przenikać do owoców, dlatego jeśli wybierzesz opryski, musisz zadbać o to, aby dokładnie umyć wiśnie czy czereśnie przed spożyciem, a z gruszek i jabłek usunąć skórę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto inwestować w pergolę? Porady i korzyści
Czy warto inwestować w pergolę? Porady i korzyści
Rozważasz inwestycję w pergolę? Poznaj praktyczne porady i korzyści płynące z posiadania pergoli w swoim ogrodzie.
Ostatnie wpisy