Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy drzewa i krzewy należy zabezpieczać przed zimą?

Drzewa i krzewy
Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz
Czy drzewa i krzewy należy zabezpieczać przed zimą?

Wiele drzew i krzewów trzeba zabezpieczać przed zimą. Które i jak to zrobić, by przetrwały chłodne dni i noce?

Drzewa i krzewy, które pochodzą z dość ciepłych stref klimatycznych, zazwyczaj wymagają zabezpieczenia przed zimą. Silne mrozy mogłyby im zaszkodzić. Wśród popularnych roślin wymagających ochrony są np. piwonia, hortensja, większość odmian róż, magnolie, ketmie syryjskie czy klony palmowe. Jeśli chodzi o drzewa, to ważne jest, by zabezpieczać młode sadzonki drzew owocowych takich jak morele, wiśnie, grusze czy śliwy.

Kiedy trzeba zabezpieczyć drzewa i krzewy?

Nie ma jednej daty, jeśli chodzi o osłonę drzew i krzewów. W tym przypadku trzeba obserwować aurę za oknem. Przykrycie roślin zbyt wcześnie także może im zaszkodzić. Wówczas mogą się zaparzać, gnić bądź stać się domem i zarazem pożywieniem dla szukających schronienia gryzoni. Eksperci zalecają, by różnego rodzaju okrycia zakładać na drzewa i krzewy, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki do -5 stopni Celsjusza.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Iwona Miller (@zielona_iwona)

Czym osłaniać pnie?

Do okrycia drzewek i krzewów najlepsze są specjalne kaptury ochronne (do kupienia w sklepach ogrodniczych), agrowłóknina lub słoma. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ostatnia opcja, chociaż w pełni naturalna, często zachęca gryzonie do osiedlenia się w niej na zimę. Jeśli więc decydujemy się na słomę, wówczas warto wokół niej rozwinąć siatkę. Pnie można też osłonić papierem i styropianem.

W przypadku niektórych drzew kwitnących, jak np. kielichowiec, hortensja czy róża, zaleca się założenie wokół pnia materiału izolacyjnego – kory, torfu, liści czy kopczyka ziemi.

Jak chronić zimą drzewka owocowe?

Młode drzewka owocowe wymagają nieco więcej uwagi niż te, które rosną w sadzie czy ogrodzie od wielu lat. Szczególnie ważne jest, by zapewnić dodatkowe zabezpieczenie podczas chłodnych dni pestkowcom, czyli popularnym wiśniom, morelom, czereśniom czy brzoskwiniom. Te gatunki drzew są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego zaleca się, by osłonić je całe – zarówno pień, jak i koronę. Gałęzie warto owinąć agrowłókniną, z kolei przy ziemi wokół pnia dobrze jest usypać kopczyk z ziemi sięgający 30–40 cm.

Bielenie pni na zimę – kiedy jest potrzebne?

Inną metodą zabezpieczania drzew i krzewów na zimę jest bielenie pni wapnem. Robi się to po to, by wyeliminować nagrzewanie się konarów. Dzięki temu nie dochodzi też do pobudzania aktywności znajdujących się wewnątrz drzewa soków. Brak bielenia może przyczynić się do pęknięcia czy rozsadzenia pnia.

Eksperci zalecają, by drzewka bielić w grudniu bądź na początku stycznia

Zimą trzeba też pamiętać o delikatnym strzepywaniu śniegu z drzew i krzewów, by nie doszło do złamania gałęzi bądź ich odkształcenia. Jeśli na skutek ciężaru białego puchu dojdzie do odkształcenia się rośliny, wówczas należy delikatnie obwiązać ją sznurem i przymocować pędy, które się odchyliły. Zabieg ten powinien być wykonany dość delikatnie, by niczego nie połamać.

Zdj. główne: Kenrick Baksh/unsplash.com

Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz to autorka i projektantka, specjalizująca się w dziedzinie aranżacji wnętrz oraz ogrodów. Jest absolwentką architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie rozwijała swoje umiejętności i zdobywała wiedzę na temat najnowszych technik projektowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto inwestować w egzotyczne krzewy do ogrodu?
Czy warto inwestować w egzotyczne krzewy do ogrodu?
Rozważasz inwestycję w egzotyczne krzewy do swojego ogrodu? Dowiedz się, jaki urok mogą przynieść do twojej przestrzeni i jakie są zasadnicze kwestie, które warto uwzględnić.
Ostatnie wpisy