Sklepy oferują bogaty asortyment nawozów do roślin. Czym się kierować przy jego wyborze i kiedy go stosować, aby najlepiej odżywić krzewy? Przeczytaj i wykorzystaj niżej opisane podpowiedzi w swoim ogrodzie.
Przydomowy ogród to miejsce, w którym odpoczywasz, bawisz się z dziećmi, przyjmujesz gości i pracujesz. Abyś mógł cieszyć się jego pięknym wyglądem, musisz odpowiednio dbać o wszystkie kwitnące w nim rośliny. Ogród z pewnością kojarzy Ci się z kwiatami i drzewami. Jednak równie efektowne są krzewy ozdobne. Ich prezencją możesz cieszyć się przez cały rok. Jednocześnie nie są one wymagające i trudne w uprawie. Tworzą stałą kompozycję przestrzeni. Odpowiednio dobrane krzewy wzbogacają podłoże w cenny azot, zabezpieczają glebę przed osuwaniem się i wstrzymują procesy erozyjne. Z uwagi na ich samodzielny porost wielu właścicieli nie poświęca im wystarczającej uwagi. Krzewy ozdobne nie powinny być sadzone zbyt gęsto, ponieważ zaburzy to ich naturalne środowisko. Pamiętaj również o ich regularnym przycinaniu. Innym niezbędnym warunkiem do prawidłowego wzrostu i rozwoju jest ich nawożenie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zawierają szerokie spektrum większości mikroelementów. Uzyskiwane są z substancji organicznych. Najprostszym sposobem na ich przygotowanie jest kompostowanie resztek biologicznych. Do najczęściej używanych należą: obornik, kompost, gnojówka oraz biohumus. Stosuje się je zwykle przed sadzeniem lub w trakcie wegetacji, najlepiej jesienią.
Jest to najszybsza forma odżywienia. Wymaga jedynie rozcieńczenia w wodzie i regularnego stosowania. Jednakże łatwo z nim przesadzić – wlanie zbyt dużej ilości może zaszkodzić roślinie. Dlatego te preparaty nie są polecane początkującym ogrodnikom.
Na rynku możesz znaleźć dwie odmiany tego nawozu: szybko działającą i długo działającą. Rozsypuje się je bezpośrednio na gruncie. To właśnie granulki są najczęściej polecanym przez profesjonalistów rodzajem nawozu dla krzewów ozdobnych.
Jedna z wygodniejszych form nawożenia. Pałeczki i tabletki zawierają potrzebne składniki pokarmowe, które uwalniane są stopniowo do podłoża. Dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia korzeni roślin.
To nowoczesne preparaty mineralne. Sprzedawane są w saszetkach i kartonikach, których zawartość rozpuszcza się w podanej na opakowaniu ilości wody. Substancja służy do podlewania roślin, a także do wykonywania oprysków. Bardzo lubiana przez ogrodników i amatorów roślin ze względu na swoje szybkie działanie i łatwą aplikację.
Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe rośliny wykazują na początku wegetacji i w czasie największego wzrostu. Specjalnych preparatów używaj 2-3 razy w roku. Wiele zależy od indywidualnych preferencji danej odmiany i tego kiedy przypada jej wzmożony okres kwitnienia. Pamiętaj, że im starsza roślina, tym rzadziej wymaga nawożenia. Optymalną pogodą na wykonanie nawożenia są dni pochmurne, bezwietrzne, przed opadami deszczu.
WAŻNE! Jeżeli w ogrodzie bawią się małe dzieci lub zwierzęta, to zwróć szczególną uwagę, czy nie zainteresowały się rozsypanymi granulkami, pałeczkami bądź tabletkami. Mogą one prowadzić do poważnego zatrucia lub silnych reakcji alergicznych. Niektóre są też trujące.
Jeśli zdecydowałeś się już na jeden z opisanych środków, nie zapomnij przeczytać instrukcji na opakowaniu. Producent z pewnością ujął tam proporcje, ważne wskazówki i polecenia. Jeśli regularnie będziesz stosować preparaty do krzewów ozdobnych, unikniesz bladych i brązowych liści oraz niedoboru składników, a Twoje rośliny pozostaną zjawiskowe i dorodne.
Wyświetl ten post na Instagramie.