Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja żywopłotu – jakie narzędzia wybrać?

Sprzęt do pielęgnacji
Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz
Pielęgnacja żywopłotu – jakie narzędzia wybrać?

Aby nasz żywopłot prezentował się efektownie, nie możemy zapominać o jego pielęgnacji. Jak i z pomocą jakich narzędzi samodzielnie zadbać o żywopłot? Nie jest to szczególnie trudne, ale wymaga wiedzy. Sprawdź, o czym koniecznie trzeba pamiętać. 

Cięcie żywopłotu – dlaczego to takie ważne?

Jeżeli w swoim ogrodzie masz żywopłot, jest to jeden z podstawowych zabiegów, o których trzeba pamiętać. Mowa oczywiście o przycinaniu żywopłotu, które należy wykonywać systematycznie, by osiągnąć zamierzone efekty. Nie ma tu miejsca na odpuszczanie.

To właśnie dzięki temu zabiegowi żywopłot będzie intensywnie rósł i się rozkrzewiał. Jego doskonały wygląd oraz zdrowie są uzależnione nie tylko od naszej systematyczności, ale także dbałości o odpowiednią technikę i narzędzia. Nie jest to zadanie trudne – poradzi sobie z nim nie tylko profesjonalny ogrodnik – jednak na pewno wymaga odrobiny wiedzy, na szczęście łatwo dostępnej. Dowiedz się więcej i ciesz się pięknym żywopłotem przy swoim domu.

Narzędzia do cięcia żywopłotu – co musisz mieć?

Zacznijmy zatem od narzędzi, w jakie musisz się wyposażyć jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Potrzebne będą Ci przede wszystkim nożyce przeznaczone do cięcia żywopłotu lub sekator.

Dużą popularnością cieszą się również dobrej jakości elektronarzędzia. To sprzęt, po jaki chętnie sięgają osoby z nieco większym doświadczeniem, ponieważ posługiwanie się nimi wymaga pewnej wprawy lub po prostu przeszkolenia przez doświadczonego ogrodnika. Istotne jest to, aby rozmiar elektronarzędzia dobrać do tego, jaką pracę planujemy wykonać. W końcu żywopłoty również mogą mieć różne wielkości.

Nożyce elektryczne do żywopłotu to poręczny sprzęt, który odmienia codzienną pracę w ogrodzie. W przypadku gęstych i twardych żywopłotów bardzo dobrą opcją są nożyce spalinowe. Gdy skończysz przycinanie, sięgnij po rozdrabniarkę do gałęzi – zdecydowanie ułatwi Ci utrzymanie porządku w ogrodzie, to pewne!

Cięcie żywopłotu – jak to robić?

Jeżeli chodzi o sam sposób przycinania żywopłotu, to uzależniony jest on od tego, jakie konkretnie rośliny go tworzą. W przypadku iglaków, nie przycinamy go przez pierwszych kilka lat, dając spokojnie urosnąć mu do oczekiwanych rozmiarów. Następnie można zacząć formować żywopłot wedle uznania.

Z kolei żywopłoty z krzewów liściastych kwitnących należy przycinać mając na uwadzę porę  kwitnienia. Rośliny o liściach zimozielonych powinny być prowadzone niezbyt wysoko, a to ze względu na ich wrażliwość na niskie temperatury oraz mrozy.

Z kolei kiedy planujesz formować żywopłot z gatunków zrzucających liście, zacznij to robić od razu po zasadzeniu. Przycinaj na wysokość 20 centymetrów – aby zagęszczały się do samego dołu.

Zdjęcie główne: Osman Rana/unsplash.com

Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz to autorka i projektantka, specjalizująca się w dziedzinie aranżacji wnętrz oraz ogrodów. Jest absolwentką architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie rozwijała swoje umiejętności i zdobywała wiedzę na temat najnowszych technik projektowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*