Piękny, kolorowy i kwitnący ogród to latem wspaniały widok. Niestety wspaniałe kwiaty nie wyrosną same, wymagają pielęgnacji, podlewania oraz nawożenia. Dbanie o rośliny w ogrodzie to nie tak oczywista sprawa, jak mogłoby się wydawać. Czym i w jaki sposób podlewać rośliny ogrodowe, aby rosły zdrowe, silne i zdobiły teren wokół domu? Przekonaj się!
Wszystkie rośliny, bez względu na to, czy są to kwiaty, krzewy czy warzywa, należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. W ciągu dnia, kiedy termometry pokazują niezwykle wysokie wartości, rośliny mogą doznać szoku przez zbyt duże zróżnicowanie temperatur. Woda do podlewania roślin jest zimna, a przy niemal czterdziestostopniowym upale taka nagła zmiana może zniszczyć, a nawet zabić delikatne rośliny. Mogą się też na nich pojawić odbarwienia oraz odparzenia. Pora, którą wybierzesz (rano czy wieczór) nie ma większego znaczenia, ogrodnicy dostosowują to raczej do rytmu swojego dnia i stylu życia. Ważne, by podlewać rośliny w miarę możliwości o stałych porach, wtedy nie będą usychać, ponieważ ich gospodarka wodna się wyreguluje.
Podstawowym błędem podczas nawadniania ogrodu jest podlewanie roślin zbyt często, za to małymi ilościami wody. Wydaje się to logiczne, jednak roślina, która cały czas dostaje porcje wody na powierzchni ziemi, nie wykształci niezbędnego do funkcjonowania systemu korzeniowego. Roślina podlewana raz dziennie będzie zmuszona, by zapuszczać korzenie w głąb ziemi w poszukiwaniu wody.
Innym błędem przy podlewaniu jest stosowanie zbyt silnego strumienia wody. Jest to problem, który pojawia się zarówno przy podlewaniu roślin za pomocą węża ogrodowego, jak i konewki. W konewce bez końcówki (a te psują się lub odpadają bardzo szybko), trudno jest kontrolować strumień wody, przez co delikatne rośliny mogą zostać nim wręcz wgniecione w glebę. Z kolei wąż ogrodowy oferuje naprawdę silne ciśnienie wody, które może uszkodzić rośliny. Daje on jednak możliwość zmiany siły strumienia od naprawdę silnego, do delikatnej mgiełki.
Obecnie, jak co roku w Polsce, przechodzimy przez okres suszy. Oszczędność wody jest niezwykle potrzebna, zwłaszcza właśnie w tym czasie. Jak więc podlewać rośliny w czasie suszy? Po tym, jak nawodnisz ziemię, na której rośnie dana roślina, przykryj ją ściółką – liśćmi, skoszoną trawą lub w ostateczności folią. Chodzi o to, by okrycie zatrzymało w ziemi wilgoć, tak, żeby roślina mogła skorzystać z polanej wody, zanim ta odparuje z gruntu.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo nawozów oraz odżywek do roślin, które mogą pomóc przyspieszyć ich wzrost, zwiększyć kwitnienie lub owocowanie albo zwalczyć szkodniki. W poszukiwaniu takich środków, warto odwiedzić sklep ogrodniczy online, w którym z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Produkt musi być dopasowany do celu, jaki chcesz osiągnąć, ale przede wszystkim także do gatunku rośliny. Marchewka podlana nawozem do storczyków raczej z niego nie skorzysta.
Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie oraz pysznych, ekologicznych warzywach, musisz poświęcić dla nich swój czas oraz pracę. Jednak zdecydowanie warto poświęcić się ogrodnictwu, ponieważ to niesamowicie satysfakcjonujące hobby.